Grammaticae hebraeae rudimenta ad usum collegii urbani de propaganda Fide. Concinnata a Joanne Bouget Salmuriensi in eodem Collegio Linguae Sanctae lectore

발행: 1740년

분량: 197페이지

출처: archive.org

분류: 어학

81쪽

o Gramni. Hebr.

cessit; ideo vocantur defectiva Pe, Nun, scilicet prima litera radicalis designata

per Pe, est Nun. Secunda forma est quorum media radicalis reduplicatur , ut volvit; vulgo dicuntur Du-

plicantia Alin , idest duplicantia secun

dam radicalem , quae dicitur . Quamvis haec verba defectivorum nomen obtineant , non ideo ubique deficiunt, in qtribusdam enim certarum conjugationum temporibus perfecta sunt, in aliis vero deficiunt. Quod videre est praesertim in defectivis ri, Nun, quorum secunda litera est gutturalis, quia Dagbes compensativum admittere non possunt, ideo Nun retinent, & per omnes fere conjugationes persectorum leges servant. III. Alia est praeterea defectivorum forma, sed nullius est dissicultatis; continet ea verba, quorum tertia radicalis est

82쪽

est n. Quando igitur duo ri occurr

rent, ultimum excidet, & ejus defectus compensabitur per Dagbes forte superstiti-impressum, ex: gr: am

faciendum est quando ultima radicalis

erit a, ut in dedit . Ubi duo a

reperiuntur, unum abjicitur, remanet aliud cum Dethes forti. IV. Advertenda sunt diligentissime ea verba, quae initio deficiunt, & in fine quiescunt , S vicissim, quae in fine quiescunt, bc initio deficiunt, ut verbi

grati iecit , R ' timuit . Tunc

inter coniugandum sedulo servandae sunt regulae, quae dantur pro utraque conjugatione talium defectivorum . Monitos Lectores volo me in his con-

83쪽

jugationibus ea solum appositurum tempora, quae deficientiae obnoxia sunt coetera Vero, ' uae perfecta erunt, praetermissurum. Pro paradigmate defectivortim Pe, Nun. scilicὸt habentium Nun pro prima radicali, adhibeo verbum accessit

V. Conjugatio Κal defectivorum Pe, Nun.

Praeteritum ΑΗ & duo participia regulariter flectuntur. Sic dicitur

accessit accessisti dcc.

INFINITIUUS .

84쪽

IMPERATIVUS

Foemininum . . . , Masculinuta

sing

. Sipgularis.

Fcemininum. Commune. Masculinum.

a ae

in ...

pluralis.

. . . - .

85쪽

VI. PRAETERITUM

Foemiuinum. Commune. Masculinum. Singularis .

medi

et ἔ

86쪽

INFINITIUUS.

Foemininum. Commune. Masculinum.

. .. - .

man sing.

mari Hur. FUTURUMSingularis.

. . . .

euan

87쪽

VII. Conjugationes Pibet , rabat Sctatbpabel regulariter flectuntur . Dicitur enim in Pihel re . In Pubal

De Conjugatione Hiphil.

. . . . a

VIII. In Coniugationibus taphii ScHopbal deficit semper prima radicalis', cujus in locum substituitur Dagbes

sequenti litera impressum .

PRAETERITUM

Foemininum. Commune. Masculinum. Singularis.

. . . . .

88쪽

FGemininum. Comniune. Masculinum. Pluralis.

amri l

et an singinteran Pluri

89쪽

IMPERATIVUS.

. . iam

tauro

Singularis.

90쪽

De Conjugatione Hoplis.

PRAETERITUM

Fcemininum. Commune. Masculinum. Singularis.

Pluralis .

- . - .

uciari

SEARCH

MENU NAVIGATION