장음표시 사용
21쪽
amem os no tros, amate. amad vosotros, ament, amen aquellos.
aristo qamareys vo tros. amanto, amaran aquellos. Optatiuo modo. en laminera de deflear.
amarem, o siyo amasse, amares, tu amasses, amaret,
amaretis, vosotros amassedes, ' a': u
Praeterito plusquam per octo.Vtinam amauissem
o si yo ouiesse amado,umauisses,
uel ouiesse amasso Plurali, sui simus, se ano tros ouiessemos amasso
aquellos ouiessen amado, 'Futuro. Utinam amem,
no tros amem os, ametu, vo tros meis, ament, uellos amen.
22쪽
como yo amasse, amares, tu amasses, amaret, . . maquel amasse.
no tros amassemos, amaretis, vosotros amassedes, amarent, aquellos amassen,
Praeterito plusquam persi cum amauishm,
amauerit, aquei Va mado. Plurali amaueriinus,
amauerint, aquellos auran amado, Infinitiuo modo. en ta indeterminada mane
23쪽
et participio dei venidero. Amaturu , et que a deamar.
Plo plusquam porsecto, Vlianam amatu esset uel fuisset,
o si todos viassen amado. . Futuro,Vtinam ametur,
Subiunctivo modo. Tempore praesciiti,. cim.
vinaretur, como todos amassen,
Praeterito perfecto , cum Amatum fit uel fuerit.
Pio plusquam persecto , climematam esse nil fui bet,
24쪽
eomo todos 'uissem am do Plurali , amabamur, Futuro , clim sim tum crit, no tros eramos mados.
infinitiuo modo. amabantur Timpore praesenti, Amari: aquellos eran amados. todos amar. Prcterito perfecto , Arid
lodos auer amado. o amatus, amata amatum es,
Futuro, Amutum iri. mi, uel fui th
Indicativo modo. ori Plurali, Amari, muta, 4 Tempore praefenti, Mor, muta fumus, vel fuimus,
mamini, Praeterito plusqua perista'
inexas amado, ' - - tu auias fido mado.
25쪽
Quel auiasido amado, Dur. ati, armis, amata, eramus,velfueramus. sdo , no tros aulamos sido am amati, amara, aviata eratis,
vo tros auiades sido amaamathamatae, amara erant,
tu seras mado, . amabitur, ' ean
aquei sera amado. iPlurali, abimur, ano trosseremos amatas amabimini, vo tros sereys amad S, amabuntur. aquellos seran amassos.
Tempo. c. are, ametur, se tu amado luego y sea as, Plures amemur,
Damos a dos sotros, amantini, sed amados vo tros, amentur, sean amados aquellos,
Futur amator tu,vel ille, seras tu a do,I seia aquei,
Optatiuo modo. Tempore praesenti: Vtinuiti
tu fuesses amado, amaretur, aquei fuesse mado. . cr
vosotros suessedes amados, amarentur. paquellos laessen mados. LI
26쪽
Subiunctivo modo. I cporen missi cum amer,
como yo sea amado, umeris, vel amere, tu sera amado, ametur, aquei sea amado. Plurali, amemur,nosottos semos amados, amemini, vo tros feays amados, umentur. aquellos sean amados,
tu laesses amado, amaretur, aquei laese mado.
Plurali, litiaremur,nosotros nessemos amassov, amaremini, vo tros fuessedes amados, amarentur, aquellos fuessen amassos.
Plo pers. cum amatus, ta, amatum sim, vel fuerim,
amatus, amata, amatum sis, tu hayas si do amado,
mutus,ariata, amatum fit, xelsuerit.
uinuti aemulae, amata fit , et fuerint.
27쪽
in vuteiles sido amasso, inmatus, amatii, amatum,
aquel ouiesse fido mado. Plurali, amati, is,
asillos oesesie fido amados Futuro, cum amatus, at a s amatum ero, si ero.
Gnaeus, amara , matumeris,uel Iutris.
in auras sido amado, amatus amata, amatura e
aquei aura sido mado Hur. Amati, amatae, amata
mari, amatae, tu, eritis, fueritis, Mos.
Infinitiuo modo. mpore praesenti, Amari,
Futuro, amarumiri, Milo mandum esse.
Participia vocis pagis Praestrui, murus, ama
SEcvNDA cONI vGATIO. Dinco, doces, docui, docere, docendi, docendo, docens dum.DM , doctu, docens, doctum: Doctor , do ceris, doctus, docendus.
Tempore pressimi, Pocso, docta,
28쪽
uel ensenar Pluria, crinis, no tros ensenamos, doc svosotros enseu s, docent. aquillos ensenan.
docebatis, .uo tros ensilia de . docebant. aquillos ensena n.
vostros ensenasse , docuerunt, uel docuere, Hucllos ensin zon,
VERB. RE G. MPraeterito plusquam pris
yo auia e enado, docueras, tu aulas ens ado,
docuera, . aquei auia insenado: Piuruli, docueramus,nosotros aulamos ensen
Imperativo modo. Tempore praesenti, Doce, doceat, '
ensenemos nosotros, docete, ensenad vosotros,
29쪽
ceram, Oxalayo ensenasse, doceres, I
Vos tros ensenassedo , docerent, aqucllos ensenassem hi x.
Praeterito plus' in per e cto, Vtinam doculissem.
aqllos ouiessen ensenado. Futuro, Utinam doceam,
subiunctivo modo. Tempore praesenti. cum
doceat, aquei ensene Plurali,doceamus,n osotros ensenem , doceatis, vosotros ensen f, doceant, aquellos ensenen
30쪽
cum docuerint, como Ioara ensenado,
vosotros Vays ense naeo, docuerint. aquellos Van ensenado.
tu auras ensenado. ξd uerit, i l aquei aura enseniam
Infinitiuo modo. pore praebenthdocere.
cturum esse: Nn Aauer de ensenari
los Gerundios substantium ldocendi
docendo, en ense nar, y ser ensenado, docendum, ea ense nar,y set ensenado.
