장음표시 사용
31쪽
Verbo Impersonali. Indicativo modo. Tempore pristiti, Docetur.
Praeterito perfecto , Do ctum est, vel fuit.
imperativo modo .. Tempore praesenti, Docetor.
Doceret , o si indos ensetiassen.
Subiunctivo modo. Tempore praesenti.cum Do
doceretur. conin t mensenassen.
Praeterito persecto, cum Ductum R, fueris.
Praeterito fusiquam perso cto, cum doctum esset, vel
Infinitiuonaodo. i. Temporc praefinti, doceri,
32쪽
docetur, aquei es ensenado, . Plurali docemur,nosotros semos ensenados . docemini,
vo tros soys ensenados, docentur, aquellos n ensenados.
tu eras ensenado, docebatur, aquei era ensen ado.
docebamini,vosotros erades enseniam, docebantur, aquellos eran ensenados.
Prat. perfecto, Doctus, Δαῶ doctumsum,vel fui,
Pluraliter, Dini,docte,cid, sumus vel fuimus,
docti,dociae, docta, esus, suistis,
docti,doctae, doctasunt, fuerant,vel fuere,
doctus, docta, domita, erat velfuerat.
docti, dociae, cta, erutis, vel fueratis, nados,vo tros avides sido ens
docti,do , cta, erunt, νιι fuerant,
Hllos auia fido ensenados. Futuro. Docciar. yo fere ensenado,
33쪽
Melamini,vosotros sereys ensenados, docebuntur, aquellos seran ensenados. dii Imperativo modo.
doceatur, se tu ensenado, y sea aques. Plurali doceamur,
doceamini, Dd ensenados Iosotros, doceantur, sean ensenados aquellos. Futuro. Docetor tu, vel ille, seras tu ensehado,y sera a l. Plurali, doceamur, Damos ensenados nosotros, doceminor, sereys ensenados vosotros, centor, seian ensenados aquellos. Optatiuo modo.
docerer, o siro Gesses ensenado. docereris, vel docerere, tu laesies ensenado, doceretur. aquei nesse en senado. Plures.docer mur, stas,nosotros laesiemos ensena-
vosotros seessedes ensena- docerentur. aquellos nessen ensenados. .
Praeter. plusquam permo, utinam doctus, doctu, d Eium seni, ut uisem,
doctus, docta, doctum Vesuessui's,
Plurali, docti, doctae, Della semus,uel fuissemus,
no tros ouiessemos sido ensenados,
vosotros ouierides sido e senados,
docti, doctae, tactu e sent, uel sufent. sdos.
aqllos ouiessen sido ensena-Futura: Vtinam docear, Oxalayo sea ensenado, docearis uel doccare, tu sera ensenado, doceaturi aquei sea ensenado, Plurali, doceamur,nosotros feamos ensenados.'ν
34쪽
vo tros feays ensenados, doceantur. aquellos sean ensenados.
Subiunctivo modo. Tempore praesenti, cum
docea com N sea ensenado, docearis,uel doceare, tu sera ensenado, doceatur, aqueisea ensenado. Plurali: Doceamur,no tros semos cnsenados, doceamini, ivosotros seus ensenados, doceantur, aquellos sean ensenados. Pio imperse. cum docero, comoyo fuesse ensenado docereris, uel docerere, tu suesses ensenado, doceretur. aquei suesses ensenado, Plurali,doceremur, sdos, no tros seessemos ensena cercinini. dos,vo tros laessedes entena- docerentur. aquellos nessen ensenados.
Plo pcrf. cium doctus Alim, sim, velfuerim,
do ct JG clunisis, vel fueris,
doctus, docta, doctum, si uel fuerit.
Pia. Docti, doctae, docta, li-
Plurali, Docti dole, docta mus,urifuissemus,
35쪽
Futuro,cum doctus Eu, eo ctum ero et fuero,
doctus, docta, doctum eris, xel fueris,
doctus, docta , doctim erit, ,el Derit,
Fla.docti, ra, cta, erimus, vel fuerimus, senados,
docti, doctae, docta, erint, P R I M v SHl fuerint,
Futuro doctam iri , vel doscendum esse,
Ios participios de la boα passo. Prae. Doctus,DM,D , lo que e sta ensenado. Futuro. Docentas, docenda, docendum. to que ha de ser ensenado.
TERTIA CONIUGATIO. L st, Cis, tui, tegere , legendi degendo, legendum,
lectum octu egens, lecturus: Letor ,neris, si si legendus.. Amud Mee. Indicat Plurali,legimus,ho modo' Tepore prae tui. nosotros leemos, Lem. legitis,
36쪽
vo tros leyades, legebant. aquellos leyan.
vo tros leystes, legerunt,uti legere. aquellos leyeson.
cto, Legeram, vo auia leydo, i geras,
vo tros auiades leydo, legerunt. aquellos auian lerdo.
Temporc praesimi, Lege uel legat, A
37쪽
Optatnam modo. Tempore procnti, utinam legerem, o si rotelesse,
Pineruo piustum procto: utinam legissem,
aquellos uuiessen Ieydo. Puturo, Vimam laSam, Oxata Io lea, legas,
vo tros leays, legant. aquellos lean.
Subiunetiuo modo. Tempore praesenti, cum legant,
vo tros leays, legunt. aquellos lean.
Praeterito imperfecto, cum legerem,
comoyo Ieyesse, legeres, tu i esses, legeret. aquei leyesse. Plurali, Legeremus, no tros leyessemos, legeretιs,vosotros leyessedes, legercnt. aquellos leIessen. .
38쪽
DE co NIVPto perstrio. Cum legerim,
legerit. aquei aya leydo. Plurali, L gerimus,
Praeterito plos quam perst*cto. cum legissem.
uellos uuiessen leydo. Futuro. cum legero, como yo haure leydo, legeris, tu auras leydo, legerit. aquei aura leydo.
Infinitiuo modo. Tempore praescisti. I rgere,
Futuro, Lectum ire, velleructurum esse.
legitido, en ieer y ser leydo. legendum.
et participio dei presente, et que iee. Futuri, tactum. et que ha de leer.' ac χ
39쪽
Verbo Impersonali. cum laga lir. 'en et verbo impersonat. Indicativo modo.
Praeterito persecto, Lectumo, uel fuit.
Praeterit in plusquum persee cto, Lecturi crat, uel fuerat,
O ptatiuo modo. Tempυre praefinti,
Oxala todos uuiessem leydo. Futuro, Utinam legatur,
Praterito imperfecto', cum legeretur,
Praeἰerito plusquam pers cum lectum e et uel hi eti
Futuro, cum lactum erit,uelfuerit.
Indicativo modo Temporc enti, gor, yo soy lerdo, legeris, uel legere,
40쪽
voscitros s s listas, Lectus, lecta, lectum eram, leguntur. vel fueram, aquellos son leydos. yo auia sido leydo, Plaeter. Imper=ccio, Legebar, kems, lectu, lectumerus, iid
tu eras hydo, legebatur. aquei era leydo.
os tros erades leydos, latcbantur. aquellos eran leydos.
Praeterito perfecto Lectus, lectu, iccium sum, uel lui, yo lay leIdo, lectus, lecta, lictum es, lici
lectus, lecta, lectum est, lici fuit.
Plurali, Lecti, lectae, lectu sumus, uel luimus,
lecti, x, cta, estis, uel uistis,
lxcii, lectae, lactu funt, buc
runt, uel fuere. . oaquellos fueron leydon
lactus, lectu, lectum erat, uel fuerat,
eramus, uel fueramus. nosotros aulamos sido ley
lecti, Iesse, lecta, erulis, vel fueratis, dos,
