Ael. Antonii Nebrissensis Grammaticae introductiones

발행: 1588년

분량: 239페이지

출처: archive.org

분류: 미분류

31쪽

Participia promus,

Verbo Impersonali. Indicativo modo. Tempore pristiti, Docetur.

aererito imperfecto,

Docebatur.

Praeterito perfecto , Do ctum est, vel fuit.

PrMerito plusqua persi in

Doctum erat,vel Drat,

Futuro, Docebitur.

imperativo modo .. Tempore praesenti, Docetor.

Doceret , o si indos ensetiassen.

Subiunctivo modo. Tempore praesenti.cum Do

Praeterito imperfecto. cum

doceretur. conin t mensenassen.

Praeterito persecto, cum Ductum R, fueris.

Praeterito fusiquam perso cto, cum doctum esset, vel

Infinitiuonaodo. i. Temporc praefinti, doceri,

Praeterito, Doctum hie ,vel

Futuro doctum iri.

32쪽

d eris, vel docere,

docetur, aquei es ensenado, . Plurali docemur,nosotros semos ensenados . docemini,

vo tros soys ensenados, docentur, aquellos n ensenados.

doceboiρ, vel docebare,

tu eras ensenado, docebatur, aquei era ensen ado.

Plurali docebamur,

nosotros eremos ensenadosi

docebamini,vosotros erades enseniam, docebantur, aquellos eran ensenados.

Prat. perfecto, Doctus, Δαῶ doctumsum,vel fui,

Pluraliter, Dini,docte,cid, sumus vel fuimus,

docti,dociae, docta, esus, suistis,

docti,doctae, doctasunt, fuerant,vel fuere,

aquellos fuero ensenados.

ctus, cta, ut era,vel fueram,

tu auias fido ensenado,

doctus, docta, domita, erat velfuerat.

Plurali, Docti, doctae, ει,

docti, dociae, cta, erutis, vel fueratis, nados,vo tros avides sido ens

docti,do , cta, erunt, νιι fuerant,

Hllos auia fido ensenados. Futuro. Docciar. yo fere ensenado,

docelaris,vel docebere,

docebitur.

33쪽

io LIBER

Do tros seremo ensen ados

Melamini,vosotros sereys ensenados, docebuntur, aquellos seran ensenados. dii Imperativo modo.

doceatur, se tu ensenado, y sea aques. Plurali doceamur,

seamos ensenados nosotros.

doceamini, Dd ensenados Iosotros, doceantur, sean ensenados aquellos. Futuro. Docetor tu, vel ille, seras tu ensehado,y sera a l. Plurali, doceamur, Damos ensenados nosotros, doceminor, sereys ensenados vosotros, centor, seian ensenados aquellos. Optatiuo modo.

docerer, o siro Gesses ensenado. docereris, vel docerere, tu laesies ensenado, doceretur. aquei nesse en senado. Plures.docer mur, stas,nosotros laesiemos ensena-

vosotros seessedes ensena- docerentur. aquellos nessen ensenados. .

Praeter. plusquam permo, utinam doctus, doctu, d Eium seni, ut uisem,

doctus, docta, doctum Vesuessui's,

tu ouiesses sido ensenado,

doctus, do tu, doctum e et

uel fuisti,

Plurali, docti, doctae, Della semus,uel fuissemus,

no tros ouiessemos sido ensenados,

vosotros ouierides sido e senados,

docti, doctae, tactu e sent, uel sufent. sdos.

aqllos ouiessen sido ensena-Futura: Vtinam docear, Oxalayo sea ensenado, docearis uel doccare, tu sera ensenado, doceaturi aquei sea ensenado, Plurali, doceamur,nosotros feamos ensenados.'ν

docea

34쪽

doceamini,

vo tros feays ensenados, doceantur. aquellos sean ensenados.

Subiunctivo modo. Tempore praesenti, cum

docea com N sea ensenado, docearis,uel doceare, tu sera ensenado, doceatur, aqueisea ensenado. Plurali: Doceamur,no tros semos cnsenados, doceamini, ivosotros seus ensenados, doceantur, aquellos sean ensenados. Pio imperse. cum docero, comoyo fuesse ensenado docereris, uel docerere, tu suesses ensenado, doceretur. aquei suesses ensenado, Plurali,doceremur, sdos, no tros seessemos ensena cercinini. dos,vo tros laessedes entena- docerentur. aquellos nessen ensenados.

Plo pcrf. cium doctus Alim, sim, velfuerim,

do ct JG clunisis, vel fueris,

doctus, docta, doctum, si uel fuerit.

Pia. Docti, doctae, docta, li-

docti, do is, doctastis, uel

Iucritis, nados,

Octi, dome, docta, Int, ua

fuerint,

iactus, docta, doctum seq

ues fulges,

tu ouiesses sido ensenado,

Plurali, Docti dole, docta mus,urifuissemus,

35쪽

Futuro,cum doctus Eu, eo ctum ero et fuero,

doctus, docta, doctum eris, xel fueris,

tu auras fido ensenado,

doctus, docta , doctim erit, ,el Derit,

aquei aura sido ensenado,

Fla.docti, ra, cta, erimus, vel fuerimus, senados,

no tros auremos sido e

docti, doctae, docta, erint, P R I M v SHl fuerint,

aquellos auran sido enseti

dos.

Infinitiuo modo.

mpore praesenti, doceri,

Praeterito. Doctum,doctam,

Futuro doctam iri , vel doscendum esse,

auer de ser ensenado.

Participia vocis pagis

Ios participios de la boα passo. Prae. Doctus,DM,D , lo que e sta ensenado. Futuro. Docentas, docenda, docendum. to que ha de ser ensenado.

TERTIA CONIUGATIO. L st, Cis, tui, tegere , legendi degendo, legendum,

lectum octu egens, lecturus: Letor ,neris, si si legendus.. Amud Mee. Indicat Plurali,legimus,ho modo' Tepore prae tui. nosotros leemos, Lem. legitis,

legit, ' Praeterito impersim:

36쪽

Plui ali, legebamum,

legebatis,

vo tros leyades, legebant. aquellos leyan.

Praeterito perfecto, Legi,

lapillis,

vo tros leystes, legerunt,uti legere. aquellos leyeson.

Praeterito plusquam per m

cto, Legeram, vo auia leydo, i geras,

legeratis,

vo tros auiades leydo, legerunt. aquellos auian lerdo.

Plurali, Legemus,

legetis,

legent.

Imperativo modo.

Temporc praesimi, Lege uel legat, A

legunt.

Futuro, Legito tu, ire,

37쪽

34 I LIBER

Optatnam modo. Tempore procnti, utinam legerem, o si rotelesse,

Pineruo piustum procto: utinam legissem,

Plurali, Legissemus,

legistbetii,

ligissent,

aquellos uuiessen Ieydo. Puturo, Vimam laSam, Oxata Io lea, legas,

Plurali, Legarius,

legatis,

vo tros leays, legant. aquellos lean.

Subiunetiuo modo. Tempore praesenti, cum legant,

tu leas,

legat. aquei lea.

no tros leamos,

legatis,

vo tros leays, legunt. aquellos lean.

Praeterito imperfecto, cum legerem,

comoyo Ieyesse, legeres, tu i esses, legeret. aquei leyesse. Plurali, Legeremus, no tros leyessemos, legeretιs,vosotros leyessedes, legercnt. aquellos leIessen. .

38쪽

DE co NIVPto perstrio. Cum legerim,

legerit. aquei aya leydo. Plurali, L gerimus,

lageritis,

Praeterito plos quam perst*cto. cum legissem.

legisses,

sigil bet.

Plurali, Legismus,

legi Ietis,

uellos uuiessen leydo. Futuro. cum legero, como yo haure leydo, legeris, tu auras leydo, legerit. aquei aura leydo.

Plurali, Legerimus,

. V E R B. RE G. legeritis,

Infinitiuo modo. Tempore praescisti. I rgere,

Praeterito, Legisse,

Futuro, Lectum ire, velleructurum esse.

los gerundios substantivos.

legendi,

legitido, en ieer y ser leydo. legendum.

lectus de ser te o.

Participium praesentis,

et participio dei presente, et que iee. Futuri, tactum. et que ha de leer.' ac χ

39쪽

LIBER PRIMVs

Verbo Impersonali. cum laga lir. 'en et verbo impersonat. Indicativo modo.

Temporc pronii, Legitur,

Praeterito persecto, Lectumo, uel fuit.

Praeterit in plusquum persee cto, Lecturi crat, uel fuerat,

O ptatiuo modo. Tempυre praefinti,

Oxala todos uuiessem leydo. Futuro, Utinam legatur,

como todos lean.

Praterito imperfecto', cum legeretur,

Praeterito persiecto, cum lem

ctum fit, uel fuerit.

Praeἰerito plusquam pers cum lectum e et uel hi eti

Futuro, cum lactum erit,uelfuerit.

Tempore prserui, Legi,

Pio, lectum es, uri fui p.

Futuro; lectum iri,

Indicativo modo Temporc enti, gor, yo soy lerdo, legeris, uel legere,

40쪽

voscitros s s listas, Lectus, lecta, lectum eram, leguntur. vel fueram, aquellos son leydos. yo auia sido leydo, Plaeter. Imper=ccio, Legebar, kems, lectu, lectumerus, iid

legebaris, lici legebare,

tu eras hydo, legebatur. aquei era leydo.

Plurali, Legebuimur.

no tros eramos leydos,

legebamini,

os tros erades leydos, latcbantur. aquellos eran leydos.

Praeterito perfecto Lectus, lectu, iccium sum, uel lui, yo lay leIdo, lectus, lecta, lictum es, lici

fuisti,

lectus, lecta, lectum est, lici fuit.

Plurali, Lecti, lectae, lectu sumus, uel luimus,

lecti, x, cta, estis, uel uistis,

lxcii, lectae, lactu funt, buc

runt, uel fuere. . oaquellos fueron leydon

fueris, tu auias sido leydo,

lactus, lectu, lectum erat, uel fuerat,

Plurali, Lecti, lectae, lecta

eramus, uel fueramus. nosotros aulamos sido ley

lecti, Iesse, lecta, erulis, vel fueratis, dos,

latii, lectae, lecta erant, lis

Flurali, Legemur,

SEARCH

MENU NAVIGATION