장음표시 사용
41쪽
vollero , Mbanno voluto . Prieter . plulq pers ego volueram , is ave va voluto tu volueras , tu auevi voluto ille voluerat, quello cave va voluto. Et plur. nos volvaramus , Mi aDevamo voluto . vos volueratis, volave te voluto illi voluerant, quelli ave vano v Iuto . Fut. ego volam, is voreb . tu voles , tu vor i. ille volet, quello vorra. Et pi nos volemus, neι vos remo vos voletis, νυδυον rete . illi volent, queret vorranno. Imp. inodo carer, sed in Compo. sitione habet noli tu, non voler tu . nolit ille , non vulta que iis . Et plur. nolimus nos , non vogliamo no i. nolite vos , non vultatevoi. nolint illi, non voeliano quein. Fui. nolito tu, Mon vorrar tu. nolito ille, non vorra quello Et plura l. nolitote vos , vos vorrete
voi. nolunto illi , non vorranu; quelli. Optat. modo temp. praes& preet. impers utinam ego vellem , Dio vofesse. che io voles, ovorrei . tu velles , tu volebs. ille vellet, que uo volesse . Et prurat. utinam nos vellemus. Dio istise , che nor volsis o ι vos , elle eis, isi soleste. illi vellent, quelli volegero. Praetet. per s. utinam ego voluerim, Dis Dulia, ehe io abbia voluto . tu voluchis. tu ab his volnio. ille volueris, quello abhia voluto. Et plur. urinam nos voluerimus , Dio vulta, ebe not abbiamo voluto . vos voluetitis . voi abbiate voluto. illi voluetine, quelli abbiano voluto. Praeteri Plusq. pers utinam ego voluissem ι Dio volesie , ree io abes voluto , o averei voluto . tu voluisses, tu avest voluto ι ille volui siet. quella avesse voluto. Et plural. utinam nos voluissemus ι Dio vois Iebse, Me noi abessem voluto . vos volui stetis , voi aveste voluto. illi volui ment, quelli ave Jero voluto. Fut. utinam ego velim. Diavoglia , ebe is vulta. tu velis, tu voglia. ille velit , questo vetita. Et pl. utinam nos velimus , Dio vetito, ebe noi vogliadio . vos Veis itis , tot vultate . illi velint, quelii Ooglino Sub. modo tempori praes cum ego velim , coner taeo che io vobis . tu velis, tu vois egia. ille velit, que o vogtia . Et plur. clim nos veli mus, coneto Hsiacosiache noi Dogliamo . vos velitis, voi vultate . illi velint, queian voglino . Praeter. impers cum ego velle in . eonei umerayebe is voles, o vorrei. tu velles, tu voles, o vorrecti . ille vellet. quel NOl se , O vorrebbe. Et plur. eum nos vellemus, eonerosuste saeM
42쪽
IT WAIent . que in volessero , o vorrebLero. Praeter . pers cum Eg voluerim, conciossiacosiuch e io abbia voluto. tu volueris, tu ab-ἔia voluto . ille volucrit. g ιHis ablia voluto. Et plural. cum nos voluerimus, conciosita sacbe notabbiamo voluto.vos volueritis, vot abbiate voluto. illi voluerint . quelli abbiano voluto . Praeteri
veret, voluto. tu volui sies, tu ave si, o aversi voluto. ille voluisset, questi avesse, o averebbe voluto . Et plural. cum nos volui sse mus , eoneses secosebbnoi avestimo, O averemmo voluto. vos Voluissetis, voi ave se , o averse voluto. illi voluissent, quelli aveρ
fero, o averebbero voluto . Fui. cum ego voluero , quando io vor-ro . o aveν δ voluto . tu volueris, tu verrat, o averat voluto. ille voluerit , quello voria, o avera voluto. Et pl. cum nos voluerimus quando noi vorremo, o averemo voluto. vos volueritis, voi vorret Oaverete voluto . illi voluerint, quent vos ranno, o averanno voluto
Infinit. modo temp. praes. & prael. impers. velle, volere. Praeter. pere. & pIus. pers voluisse, aver voluto . Fut. caret habet unum participium, quod est volens, vo nis . Sic paucis mutatis, flectuntur Nolo, Malo. Nolo, non vis, non vult, nolumus , non vultis, nolunt, nolebam, nolui, nolueram, notam, noli, nolito, nollem. noluerim, noluissem, noluero, nolle, noluisse, nolens. Malo , mavir, mavult, malumus, mavultis, malunt, malebam , ma Iui, malueram, malet, fac malis, mallem, maluerim, maluis sem, malim , maluero, malle, maluisse. Caeteris caret .FEro. In dic, modo temp. praes ego feto cito porto. tu fers, fusorti . ille fert, quello porta. Et Plur. nos ferimus, uoi por riamo. vos fertis, voi portare . ille ferunt, quelli portano. Prael. impers ego ferebam, iopoliava. tu ferebas, tu poWtavi. illo fe-vebat, quollo portava. Et plur. nos ferebamus, nolportavamo , Vos ferebatis , volporta te . illi ferebant, quelii porta no . Praeteri per L ego tuli, is portar, e bo portato. tu tulisti, tu portasti, o bai portato . ille tulit, quel poris, ha portato Et plur. nos tulimus, noi portammo, e abbiamo portaro. vos tulistis, volportasse , ea te portato. illi tulerunt, vel tulere, quelli psrtarono , e hanno portato. Prael. plus pers. ego tuleram, io a vo portato. tu tuleras
43쪽
tu auevi portato . ille tulerat, quello aveva portato. Et pIur. nnstuleramus. nor aderiamo portato . vos releratis, voi ave te portato. illi tulerant . quelli avevano portato . Fui. Ego feram, ioFortero. tu feres , tu porterat . ille feret, quello p rtera. Et plur nosseremus, noi porteremo. Vos feretis, voi porterete . illi furent,
uesti porter anno. Imperat. modo temp. praes lartu, porta tu .serat ille, porti quHgo . Et plur. feramus nos, portiamo not. Drte vos, portate voi. ferant illi, portino que i. Fut serto tu, porterat tu . ferto ille, portera quello . Et plur. fert te voS, porter dievoi. ferunto illi, porteranno quePi. optat. modo temp. prael de praetcr. impers utinam ego ferrem , Dio volesio, che io portabs, oporteret. tu ferres , tu portassi. ille ferret, quello portasse . Et pl. utinam nos ferremus, Dio volesie, che voi portassimo . vos ferretis, volportasse . illi ferrent , quelli portasero . Proet. pers utinam ego tulerim, Dio glia, che io abbia portato. tu tuleris, tu abhia portato . ille tulerit, queno abbia portato. Et plurat . utinam noslulcrimus, Dio voglia , che voi abbiamo portato. vos tuleritis, volabbiate portato. illi tulerint, que Pi abbiano portato. Praeter. Plusq. pers utinam ego tulissem , Dio volesie, che is a bsiportaro . tu tuli sies, tu avebsiportaιo . ille tulisset, quello avefe portato. Et plur. utinam nos tulissemus, Dio volesse, ebe not aves. mo por-rato . vos tulissetis, Mi avese portato . illi tulissent, quelli ave ero portato. Fut. utinam cgo feram, Dio voelia, cis io porti. tu feriras, tu porti. ille ferat, quedo porti. Et pl. utinam nos feramus , Dro voglia, che volportiamo . vos fer/tis, voi portiate . illi foranequelli portino. Subjunct. modo temp. praes cum ego feram . con
clusiacosaehe is porti . tu seras, tu porti. ille ferat, quello porti .
Et plural. cum nos feramus, eonclusiacosiaebe noi portiamo . Vos feratis, voi portiate . illi ferant, quedi portivo. Praex. impers cum
ego ferrem, concios secosaebe is portabsi, o porteret, tu ferres , tu portassi, oporteresti. ille ferror, quello portasse, o porterebbe.
Et plura l. cum nos ferremus, conciofusecosiache noi portasmo , O porteremmo. vos ferretis, voi portaste , o porteresse . illi ferrent, quelli portasseero, oporterebbono. Prael. pers cum ego tulerim ,
conclusiacosatae is abbia portato. tu tulens, tu abbia portato. illo
44쪽
45쪽
vel fuistis, voi rasse, o siet e stati portati, illi lati Rut, suerunt, vel
suere, quelli furono, o sono stati portati . Prael. Plus pers ego Iatus eram, vel fueram, io erastato portato. tu latus eras, vel fuerasta eri sato portato, ille latus erat, vel fuerat, quella era stato por-rato , Et plural. nos lati eramus, vel fueramus, mi eravamo stati portati. vos Iati eratis, vel fueratis, vot era vate stati portati. illi lati erant, vel fuerant, que Et eram flati portati. Fut. ego ferar, io saro portato. tu sereris, vel ferere, tu Iarai portato . ille fereturquella sar a portato. Et plur nos feremur, nobaremo portati. vos feremini, Misaret e portati. illi ferentur, quelli Iaranno portati. Imperat. modo temp. praes ferre tu Ia portato tu . feratur ille.
o portato quella. Et plur. feramur nos amo portati not. fetimini vos Osate portati voi. ferantur illi sano portati quelli. Fut.
fertor tu, Drai portato tu. furtor ille ira portato guello. Et pl. feri mi nor vos , farete fortati voi. feruntor illi, Iarvinno portati queui. Optativo mocru temp. praes. & prael. i mpers utinam ego ferrer . Dio volesse, ebe is fus portato . tu serreris, vel ferrere . tunsportato. ille ferretur, quello fugeportato . Et plur. utinam nos ferremur , Dio vole se, ehe no usino portati. vos ferremini,
voi fuste portati. ilii ferrentur , quelli sero portati. Praer. perfutinam latus sim , vel fuerim , Dio voglia , ebe io Lassato portato. tu latus sis, vel fueris, tu astato portato . ille latus iit, vel fuerie, quelissio nato portato. Et plur. utinam nos lati simus, vel me rimus , Dio vulia, Me nolsamo stat i portati. vos lati sitis , veI fueritis, uoi te stati portati. illi lati sint, vel fuerit, quelli Fauo nati portati. Proet. plusq. pers. utinam ego latus essem, vel minsem, Dio volesie, ebe tofus flato portato. tu latus esses, vel fuisses, lassis nato portato . ille latus esset, vel fuisset, quellas es ato portato. Et plurat . utinam nos lati essemus, vel ruissemus.
Dio volese. ebe nois fimo flati portati. vos lati essetis, vel fui selis , voi fusis stati portari. illi lati essent, vel fetissent, quelli sum.
Fro flati portari. Fut. utinam ego ferar, Dio torsio, ebe is a por- toto . tu fer ris . vel ferare tu sis portato . illo feratur, que o Fortum. Et plur. utinam nos feramur, Dio vulta, ebe noi mororιsiti. vos seramini, uoi siste portati. illi furantur, quelli seno
46쪽
Orta λ . Subj ict. inodo tum p. prael . cum v go ferar, eonciviae fiaebe ios portato. tu D raris. vel scrare, tu a pυrtato. ille fcra tur , que iis lia portato Et plue. cum nos f ramur , concisime ais ebe uulsamo portati. vos seramini, vor state portari. itu feran- tui, questisano portati. Prael. imp. cum ιgO Furrct, conerosuscσα
Ioche ι M s, o Iare i portata. tu furceris. vci ferrere, tuos, o sa- rem portato. ille ferretui quello fus.',o Iarebbe portaso. Et pl. cum nos ferremur . couci uscosache no/fusmo portatι. vos ferremini , το is e . o Iarecte portati. illi ferruntur . quelli su ero, o Drebbero portati. Prael. pqrf. cum ego latus sim, vcl fuerim, eo ci acolaebe is sa stato portato . tu latus iis, vel fueris, tu si sa-ro ροι tuto . ille satus sit, vel fuerit, quellosa stato portato. Et pl. Cum nos lati simu , vel fuerimus, eo uetosacojache nolsamo sta- νι portari. vos lati sitis , vel fueritis, vοι flate satι portati. illi Iati sint,vel fuerint, quelli seno Hati ροι tali. Prael plus pers cum ego latus essem, vel fui ssem , eoneiosaco ache io fus, o far ei Ha ro portato . tu larus esses , vel fuisses, tu fusti , o Iaresti Hato pomtato ille latus esset, vel fuisset, quesio fuge. o Hrebbe stato por-xato . Et plur. cum nos lati essemus, vel fuissemus, concio Deo facbe noι fusio, o fore o stati portati. vos lati essetis, ve fuissetis, voi fuste, ofarese reati portati. illi lati essent, vel fui s. sent, quelli fumi O , o sarebbero stati portati. Fui. cum ego latus ero, vel fuero. quando iosaro, o Faro stato portato . tu latus eris . vel fueris, tu furai. Osarai stato portato . ille latus erit, vel fuerit qaello fora, o forat aesto portato. Et plur. eum nos lati erimus, ve tu urimus . quando uni Dremo, o Dromo sati portati. vos lati eri eis, Vcl fu ritis. voi Larete, o sarete Hati portati. illi lati erint, vel fuerint, quellisaranus . Osarauno stati portati. Infinitivo modo temp. praes & praei impers ferri. eger portato . Praeter. pers &plus pers. latuin i ram , tum esse. vel fuisse, Gere Hato portato . Fur latum iri, vel ferendum, dam , dum esse, do ver eger portato . Fnt prastet misto , ferendum, dam, dum fuisse, aper do vulse er portaeo uot participia oriuntur ab hoe verbo passivo 'riuri . Quae ρ 'raeteriti tump.ris , G. suturi. Da praeteriit, latus ,
Da futuri, furendas, da Uscrportuo.
47쪽
VErbo impersonali temp. prael .fertur sporta . PEt r. imp.
ferebatur, siportarer . Ρ r. pers latu ri e ιι vel fuit, si por-tυ , e si e portato. Prael. plussi pers latum orat, vel, fuerat ,sona potiato . Fut. feretur Ἀρω a. Imperat. modo temp. Praest foratur .poris. Fut. fertor , porter si . optat. modo temp praef. di praeter. impers utinam ferrerer , D o volesse , che Dort e. Pnet. pers uti nam latum 1it, vel fuerit, Dio oog . Messia portata . Prae P. ylius Pers utinam latum esset, vel fuisscet Dio volesis, Gest si se portulo. Futur utinam feratur, Dio voglia. ehestpo ei. Subjuncti vo modo temp. prae 'Cuin ferat ur. colicio pacos
48쪽
dli edent, quelli mangeranno . Imper. modo temp. Praes. Uel es tu, mangia tu, edat ille, mangi quello . Et plue. eda
gino quesit. Fui. edito , vel esto tu, mangerat tu . odito, vel esto ille , mangera quello. Et plur. editote Vos , mangerete voi. edunto
illi, mangeranno questi. optat. modo temp. praes ,& prael. imper. utinam ego edcrem , vel essem , Dio voles , ebe is maugialsi. tu ederes, vel essis, tu mangiabs, ille ederet, vel esset, quello mugia D. Et pluraliter utinam nos ederemus, vel essemus, Diovoluse, ebe noi mugi simo , vos ederetis, vel essetis, volmangia te . illi ederent, vel etant, quelia maneta fero. Prael. Pers.
Utinem ego ederim, Dio voglia, ehe io abbia mangiato. tu ederis, Tu abbia mangiato. ille ederit, quelis abbia mangiato . Et plurat. utinam nos oderimus, Dio voglia, ebe not abbiamo miangiato.
Vos ederitis, vot abbiate mangiato , illi ederint, questi abbiana mangiato.' Praer. plusq. pere utinam ego edissem, Dio volesse .ebe io avebs mangiato . tu edisses , in ave i inangiato. ille edi siet.
quelis avese mangiato. Et plur. utinam nos edissemus, Sio vomisse, ehe noi meismo mian 'iapo. vos edissetis, vot avese mangluto. illi edissent, quelli avesero mangiato. Fur. utinam ego edam , Dio voglia, ebe io mangi.'tu edas, tu mangi. ille edat, quella movi. Et plurat. Utinam nos edamus, Dio voglia, ebe noi man-giamo . Vos edatis , voi moriate . illi edant, quelli mantino. su hiunctivo modo temp. praes cum ego edam . eovet pacoseuche io mangi. tu edas, tu mangi, ille edat, quello mangi. Et plur. cum nos Cdamus, conclusaeo deb) noi maugismo. vos edatis, vot
viate . illi edant, quelli mutuo. Prael. impers clim ego ederem, vel essem, ennciosus eosacho is mangias, o mangieret. tu ederes, vel esses , tu mangialis, o maeteressi, ille edorct, Vel esset, quelis mangiasse, o mangereιbe . Et plur. cum nos edere mus , vel essemus, conetos se Faebe noi reangialsimo, 9 man geremmy. vos ederetis, vel essetis, uoi mangiaste, o mangere te. illi ederent, vel essent, quelli mangi sero, o mangerebbero. Praenpers. Cum ego ederim, ranciostaeo ach) io abbia mangiato. tueueris, tu abbia mamiato. ille ederit, quello abbia mangiato . Et
49쪽
plur. cum nos ederimus, coneloLaeolache not abἷlamo malvos ederitis, vot abbiate mangiato , ille ederint, quePι abbmangiato. Prael. Plu . pers cum ego edissem, concio fulgecol)clio avessi, o averea mangiato . tu edi sies . tu aves, o avere si mav-.giato . ille edisset, quello avesse, o averebbe mangliato . Et plurat. cum nos edi siemus . concios deosache not aves o . o aversimoma Viato . vos edi stetis , voi ave re. o averse mangiato . illi edis
sent, quelit avecero , o averebbono mangrato Futuro cum ego edero . quando io mangero, o avero mangiato . tu ederi S . tu man gerat, o averat mangrato ille ederit, quello mangeia , o avera
mangiato. Et plur. cum nos ederimus , quando nor mangeremo, Oaveremo mangiato vos ederitis, voi mangerete , O averete mauriato . illi ederint, quella mangeranno, o averanno man isto Infinitivo modo temp. praes.& prael. impers edere, Vel esse, inaningiare Prael. pere. Sr plusq. pers edisse, aver mangiato . Fur. esurum, ram, rum esse . douer mangiare. Fui. misto esurum, ram . rum fuisse, aver rivulo mangiere. Gerundia, vel participalia nomina sunt haec, edendi, mangiare,o ce efer mangiato. edun. do , mangiando, o essendo manetaso . edundum , a mangiare, o aesier mangiato. Supina sunt haec, clam, vel estum, a mangiare.
esu, da mangiars. Quot principia oriuntur ab hoc verbo neutropDuo: Quae Θ Praesentis temporis, & futuri. D: praesentis R Edens, quella ebo mangia. Da Futuri 3 Esurus , quella ebe mangelia. Τ Erbo impersonali temp. praes editur, vel estur, si maugia. V Prael. impers edebatur .sma lava. Prael. Pers csum est , vel fuit .s mangio, o si e mangiato. Prael plusq. pers esum erat, vel fuerat. F era mangiato . Fut edetur, A mangeria . Imperativo modo temp. praes edatur . ma f. Futuro . editor, mavgeros. Optat. modo temp. praes.& prael. impers utinam,cderetur, Dis volesse . ebe si maugisse. Prael. pers utinam esum sit, vel fuerit, Diovoglia, ebe a mauriato. Prael. plusq. pers utinam esum esset, vel fuisset, Dio vole ge , ebe si fulge mangiato . Fut. utinam edatur, Dio voglia, ehos manet. Subjunctivo modo temp. praes. Cum edatur , coucio cosaebes maugi. Prael. impers cum ede
50쪽
Prael. plusq. pers eum: esum esset . vel fuisset, conersi resiaeθὸ in D, O arebbe mangiato. Fut eum esum erit, vel fuerit, quando si inaugura, os aveia mansi: O Infinit. modo temp.praes.& psaei. imperi. edi. maugias. Prα t. pers , & plusq. pers esum esse, vel fuisse, e figer si mavisio. Fut inum iri, doves mangrare. Fur. misto edendum fuisse, aver doui co mangιas. EO . Indicativo modo tempore pr Lim i ego eo, io vo tu is, tu i, ille it, que Eu va. Et plue nos imus, mi a fiamo. Fositis, volandate . illi eunt, questi vann O . Praeterito i ipere ego ibam, is anda , tu ibis, tu audava, it te ibit quesio audava . Et Plur. nos ibamus, mi andavamo , vos i liatis , voi anda te . illi ibant, quessi anda no . Praed pers ego i Vt, io amisi, e sisno audiato, tu i visti, tu andasti, o siei andato. i s e ivit . quem an do, o δandato. Er plur. nos ivimus, mi animmo, o flamo audati . vosivistis, Mi anda is, o flete andati . illi ive iunt, vel ivere, Delliandaram, o sono undati . Prael. plusq. pers ego iveram, is era a
dato . tu i veras, tu eri andato . ille iverat , siuelio ero andato . Et Pim nos iveramus, nor era mandat/, v OS i ratis, vot era te
andati . illi iverant, quelit ei avo andati Fu turo ego ibo , is a deris. ruthis , in aerat . ille ibit, quel aonia Et plural. nos ibimus , noi auderemo . vos ibitis, voi andere. e. illi ibunt, quellianderanno. I erat, modo temp. praec 1 tu, tu, eat ille, vada quello . Et plue maraus nos, andiamo mi ite vos, audate voi. eant illi, vadano quelli. Fat. ito tu, anderat tu . ito il le , andera queuo. Et pluralit. itote vos , oud rete voi. cunto illi , onderanno quela, optat. modo temp. praes, te petet. impers uti nam ego iremi, Diovoleso, Me is and si, tu ires , tu an las. ille i rei, quelis andasse.
Et plur urinam nos iremus, Dio volesse ebe not audasmo . vos iretis, eoi inua e . Illi i rent, questi andassero. Prier. pers utinam ego iverim, Dio vo is o Me i a andato . tu iveris, rufia an--το . ille iverit . quello sis an ars . Et pluo utinam no s iverimus, Dio voelia, ebe noi sismo andati . vos iveritis, Mi sine andati . illi iverint, quiali flem audati . Prael. plusq. pers, uti nam ego
