장음표시 사용
51쪽
ille ivisset, quellos se andato. Et plures. nti nam nos ivissiemus, Dio volesse, che volnus o a1. citi. vos ivissetis, volsine andati. illi ivissene, quellis pero an. listi. Futuro utinam ego eam , Dio
PUtra , che is vada . tu eas. t u sada. ille eat, quello vada. Et pluriutinam nos eamus, Dio vnwtia, ebe nor andiamo. vos eatis, volandiate . illi eant. quelii vadis . Subjunct. modo temp. Praeneum ego eam, conciosiacos .ehe is vada. tu eas, tu vada. ille eat, quella vada ..Et pluraliter dum nos eamus, eoneiosacos M miandia . Vos eatis, Mi an diate . illi eant, quelli vadauo . Praeter. imp f. cum ego irem , eoneis se aehὰ, is andalsi, o aniaret . tu ires , tu avdas, o aude3 esti. ille iret , quello and se, si cude rebbe. Et plur. cum nos i remus , eoneio fuse sache noi onit imo, standeremmo. vos iteri ι, sol andaste, o andere'. illi iuent, quelli ondassero, ο an νebbero . Ρrael. pers cum ego iverim, v
cios etcos ex io, anti ato. tu i veris , tu si audato. ille iverit, quellosis andato. Et pi uri eum nos iverimus, eoneiosae aeM mi amo andati . vos iveritis, sol siate andaei. illi iverint, quelli sono undati . Prael. Diu'. pers cum egoivissem , conciofuge
Debὸ tofus, o sarei audisto. tu i visses, tu Hi, osare si audato. ille ivisset, quelis fasse, osorebbe andato. Et pluraliter cum nosivissemus. eones ussereseM uois fimo, o Haremmo moti . VOSiVissetis, voto D , orare te andati . illi ivissent, qπellifumro, o
farebbero andati. Fut. eum ego ivero, gnando N avdero, osaris σοdato. tu iveris , tu anderat, o sarai andato . iverit, queBosvdera, osora audato. Et plural. clim nos irerimus, quando notos eremo, o faromo audati . vos iveritis, Ooi anderete, o Hrete a dati . illi iverint, quelli and ranno. Haranno sudati. Infinitivompilo temp. pilaos,& prael. impers. iri , audare. Praeterit. pers,&plu'. pers. ivisse, eseste andato. Fur. iturum, ram, rum esse . do ver sudare, Futi misto, iturum, ram, sum fui; in. , auer rivulo sudare . Gerundia, vel participalia nomina sunt haec,eundt,eu do, eundum e eundi, dyandare. eundo , andando. eundum, a ovisore. Supinum est hoc, itum , a andare. Quot participia riuntur ab hoc verbo neutro 3 Duo 3 Quae ξ Praesentis temporis, & Futuri. Da Praesentis ' d ens, euntis, quelis, tae vo. Da
52쪽
Futuri Iturus, qnello Aeanderis. Sic declinantur Adeo , A-heo , Ineo, Subeo ,& alia composita, & paucis mutatis 3 Queo, Neque V Erbo impersonali temp praes. itur ,sta. Prael. impers. ibatur , flandava. Praed pers itum est , vel fuit , s ando, os eandato. Prael. plusq. Pers itum erat, vel fuerat, si era audato . Fut. ibitur , sanderis. Imperat. modo temp praes catur, vadas. Futuro itor, anderaser. Optativo modo temp. praes ,&praeterito
impers utinam iretur, Dio volesie, ebe si and se. Praeter. perfutinam itum sit, vel fuerit, Dio vulta. ebes M andato . Praer. plusq. pers utinam itum esset, Vel fuisset, Dis uoIesse, ehes fine
cndato. Futuro utinam eatur, Dio voglia, ebes vada. Subjunctivo modo temp. praes. cum eatur, eoneiosiae aebes vada . Praeterit. imp. cum iretur, concios erasatae standasse, os aude- rebbe. Prael. pers cum itum sit, vel fuerit, conriossiaeuaebὰ sis aiandato. Praeter. plusq. pers cum itum esset, vel fuisset, concios se saebosi sie, o sisarebbe andato. Futuro. cum itum erit, vel fuerit, quando flanderis, o si Dia andato . Infinitivo modo temp. praes ,& pretet. impcrf. iri, undas. Prael. pers,& plu' perfitum esse, vel fuisse , esses andato. Futuro iturum iri, douersi undare. Fui. mi sto , eundum fuisse, aver douuto audas. G Audeo . Indicat. modo temp. praef. ego gaudeo, io mirat legro, tu gaudes, tu ti ruilegri . ille gaudet, quello se I- Iegra. Et plur. nos gaudemus, uoi ci raHegriamo . vos gaudetis, voi vi rasie grate, illi gaudent, queli ralograno . Prael. impers. ego gaudebam, io mi rallegraoa. tu gaudebas, tuti ranegravi. ille gaudebat, quellos rasiegrava. Et plur. nos gaudebamus , mici rallegra mo . vos gaudebatis, voi vi rauegravate . illi gaudebant , quellis 1 allegravano. Prael. pers ego gavisus sum, vel fui, io mi Walugrai, o mi sono rauegrato. tu gavisus es, vel fuisti. tuti rasseerasti, o risei rallegrato. ille gavisus est, vel fuit, quello siralleg b, os e rauegrato . Et plur. nos gavisi sumus , vel fuimus,noi ei raslegrammo . o ei mo rallegrati vos gavisi estis , vel fuistis , Mi vi rauegraste, o viseere pallegrati. illi gavisi sunt fu c-τunt, Vol fuere, quelii δε rallagrarono, ossono rasiegrati. Praer.
53쪽
plusq. pers ego gavisus eram, Vel fueram, is mi era rallegrato. tu gavisus eras, vel fueras , tu ti em Wallegrato . ille gavisus erat, vel fuerat, quello sera rauegrato . Et plur. nos gavisi eramus vel fueramus, noi ci eravamo rallegrati. Vos gavisi eratis, vel fueratis, voi vi eravate rasiegrati . illi gavisi erant , vel fuerant . quellis eram rauegrati. Fut. ego gaudebo, is mi rallegrero . tu
gaudebis , tu ti pallagrarat ille gaudebit, quelis A rallegrem .
Et plur, nos gaudebimus, nol et rasiegreremo. vos gaudebitis , voi vi rauegre, ete . illi gaudebunt, quelli A Wallegoranno . Imperativo modo temp prael gaude tu , rasiegrati tu , gaudeat ille, Pegri quello. Et pluralit. gaudeamus nos, rauegrtamoei noi . gaudete vos, rasiegrateri voi. gaudeant illi, rallet, insequelli . Futuro gaudeto tu, ti rallegrerar tu . gaudeto ille, rabegreras quesio. Et plur. gaudetote vos. ωHegrarevi voi. gaudento illi,
allegrer anno si quelli. Optativo modo temp. praes, & praeter. impers utinam ego gauderem, Dio voglia , che is mi rauegras . tu gauderes , tu et rauegras . ille gauderet, quesios rasset se . Et pluralit. utinam nos gauderemus, Dio vosia, che noi ei raia legrasmo . vos gauderetis, voi vi rasiegraste. illi gauderet. quelli, Frauegrassero. Prael. pers utinam ego gavisus, se, sum, sim, vel γ fuerim, Dio vulia, che is mi sia rallegrato. tu gavisus sis , vel fueris, tu ti Aa rallegrato. ille gavisus sit, vel fuerit, quelis arallegrato. Et plur. utinam nos gavisi, se, si simus, vel fuerimus. Dio vulta, ebe noi ei mo rali rati. vos gavisi sitis, vel fueritis, ωoi vis ate Wallegrati. illi gavisi sint, vel fuerint,quellis ano ra segrati . Prael. plusq. pore. utinam ego gavisus essem, vel fuissem. Dio voles e, ebe io mi fus raVegrato . tu gavisus esses, vel fuisses,
tu tinis rasiegrato . ille gavisus eisset, vel fuisset, quelis ADJerallegrato. Et pl. utinam nos gavisi essemus, vel fuissemus, Diovolesie, ebe noὶ eis simo rallegraei vos gavisi essetis, vel fui metis,
i uisu D rauegrati. illi gavisi essent, vel tuissent, quelli subse
legri . tu gaudeas, tu ei rallegri ille gaudeat, quellos rauegri. Et plur. utinam nos gaudeamus , Dio vulta, ebe noi ei raHegria
54쪽
Iegrino. Subjunct. modo temp. praes cum ego gaudeam , couciosae ache io mi rauegri . tu gaudeas, tu ti raneeri . ille gaudeat , quellos r/illegri. Et plur eum nos gaudeamus conciosa- cinaehe voi et rauegriamo . vos gaudeatis , voi vi rati riate . illi gaudeant , velli si rollegrino. Prael. imp. cum ego gauderem eou
Ii s , algetrafero , os rauegrerebbero. Prael. Pers cum ego ga visus sim vel fuerim, concios cosatae io mi si a rallegrato , tu gavisus sis, vel fueris, tu tiν rauegrato . ille gavisus sit vel fue-xit , qne Post a rasiegrato. Et plural. cum nos gavisi simus, vel fuerimus, conci lacosa che noi ci mo Wallegeati, vos gavisi sitis , vel fueritis, voi vi siate rallegrati. illi gavisi sint, vel fuerint, quellis siono rauegrati. Prael. plusq pers cum ego gavisus, essem, vel fuissem , oonei usse sicheio mi sus, o mi Drei rallegrato. tu gavisus esses, vel sui sies, in risus, o tisaresti rellegrato . illo gavisus esset, vel fui Tet, quello ulse. o Asarebbe rallegrato. Et plur cum nos gavisi essemus, vel fuissemus , conetos e fa Me nni eis simo, o cisaremmo rali rati. vos gavisi essetis , vel fuissetis, voi visuste, o visurem raIlegrati . illi gavisi essent. vel fuissent, qaellis fusiero, ossarebbero rallegrati. Fui. cum ego gavisus, sis , sum , ero, vel fuero, qoando io mi rallegi er), omisero ratZegrato . tu gavisus eris, vel fueris, tu ti rauegrerat . o tisarai rallegrato. ille gavisus erit, vel fuerit, quello sollegre- , o si sara rauegrato. Et pl. cum nos gavisi, sae .sa erimus,vel fuerimus , quando noi ci rauegreremo,o cisaremo rat grati. vos gavisi eritis, vel laetitis, voi vi rallegrerete, O vi furete rasi grati. illi gavisi erint, vel fuerint, quelli si 1 allegrerano, o Dravvora egrati. Infinit. modo temp. praes, & prael. imp. gaudere, τώ Iegrais. Prael. pers & pluiq. pers gavisum , sam, sum esse , Vel fuisse, efers Gllegrato . Furur. gavisurum, ram, rum esse, do vers 1 allet rore. Futuro misto, gavisurum, Iam, rum, suisse
55쪽
nver dovulo rallegros . Gerundia, vel participalia nomina sint haec . Gaudendi, di i allegi arsi. gaudendo,ralograndos, gaudendum, a ralograrsi. Supinum est hoc, Gavisum, a raPegrarsi. Quot participia oriuntur ab hoc verbo neutro passivop Tria.. pPraesentis temporis, Praeteriti, & Futuri. Da praesentis 3 Gaudens raIlegrandos. Da praeteriti s Gavisus , rallegratos . Da suturi Θ Gavisurus, dovendos raEegrare. FIO. Indicativo modo temp. praes ego fio, is fonsatio. tu fis, tu si fatio . ille fit, quello defatio. Et plur. nos fimus, noi mo Diti. vos satis , volsiste atti . illi fiunt, que infansaui. Prael. impers ego fiebam, is era fatio . tu fiebas, tu eri faito. ille fiebat,
quella era satio . Et plur. nos fiebamus, nol eravamo Diti. vos nubatis, Mi eravate Diti. illi ficbant, que Vi erano falli. Praeter.
Pors ego factus sum , vel fui, io fui, OIono salo fuito, tu factus es, vel fuisti, turisti, o si sato fatio. ille factus est. vel fuit,queADD , οὐ Iuto fatio.Ita plur nos facti sumus, vel fuimu , no0ιι- το, o filamosati falli. vos facti estis, vel fuistis, voi fisse, Gete flatifuiti. illi facti sunt, fuerunt, vel fuere , quem furono, osono
nati falli. Praeter. plusq. pers ego factus eram. vel fueram , isera suo salto. tu factus eras, vel fueras, tu eri stato satio. ille factus erat, vel fuerat, quello erasato fauo. Et plura . nos facti e-Tamus, vel fueramus, nol eravamosati siti. vos facti eratis, vel
fueratis, uoi exavate sati falli. illi facti erant, vel fuerant, quellierano sati falli. Fut. ego fiam, io Drofatio. tu fies, in far aifa ro. ille fiet, quella sar a fallo. Et pluet. nos siemus, nolsaremo fueri. vos setis, volsareid fatii. illi sient, quelli Dranno futtiamin Perat. modo temp. praes fias tu, sa fatio tu . stat ille , sia falloquella. Et plur. fiamus nos , siamo fulti noi, fite vos talat alii voi. fiant illi tasan alti quelli. Fut. sito tu, Draifatio tu . sito ibis, far a fatio quelis . Et plur. fitote vos , larete futti uoi, fiunto illi , Dranno siti queVi. Οprativo inodo temp. praef.,& preter. impers utinam ego fierem , Dio volesie, ebe tofissifatio . tu fi res , tu fusi satio, ille fieret, quelis in se fatio. Et pluet. utinam Mos seremus, Dio voles e, che uoi fissimo sui. vos si ehetis, uol
56쪽
ως. ta, tum, vel fuerim, Dio voglia, Me io astato scito. tu sa -ctus sis, vel fueris,insistatosatio. ille factus sit vel fuerit, que Iosia stato natio. Et plur. utinam nos facti, et , cta simus vel fuerimus , Dio voglia, che no sumo pati falli. vos facti sitis, vel fueritis , volsate stati serti. illi facti sint vel fuerint,quellisiano stasi falli Prael plusq. pers utinam ego factus essem , vel fuissem, Dio solefe,ehe tofusi stato satio. tu factus esses,vel fuisses,tu fusa Fflatostro. ille falius esset, vel fuisset . quellas e flato fatio . Et plural. utinam nos facti essemus . vel fuissemus , Dio eol e , ehe mi fuissimo sati Diti. vos facti essetis , vel fuissetis. eoi funiectari farti . illi facti essent, vel fuissent, quelli fine sati falli. Fut. utinam ego fiam,Dro vulia,cbe ioso atto. tu fias, tu si fatro. ille fiat, que Ilosis fatio. Et plur. utinam nos fiamus,Dio voglia. ebe mi si amo fatii. vos finis, is late Diti illi fiant, qtielli sano fas i. Subjunct modo temp. praes cum ego fiam , concio fusco-Faebe tosia fati' . tu fias, tusii satio . ille fiat, quesios atto. Et plux. cum nos fiamus, conetumo ache volsiamo futti . vos fiatis , vini state Diti. illi fiant, quelli siauosui. Pret. impers cum ego forem , conet upeo silebὰ ios ii. Osarei fatis . tu fieres,tu fusi. O farsi fatio . ille fieret, quello fusessareMesrto. Et plur. cum nos fieremus, eoneio fuscosacbὸ nois simo, o saremmo D ti ..
vos fieretis. τοi fuge, o Farsi falli. illi fierent, quelli fulsero, o
farebbero fatii. Prael. pers. cum ego factus sim, vel fuerim eon
eiosaeo'ebe tosia nato filo. tu factus sis, vel fueris, tussi satomatro. ille factus sit, vel fuerit, quellossa fiato fallo. Et plur. cum nos facti simus, vel fuerimus, conciossiaeosrebe noi fiamo nati futti . vos fasti sitis, vel fueritis, uolsate flati favi. illi facti sinti vel fuerint, quelli ruano stati falli. Ρrael. plu' pers cum ego fatius essem, vel fuissem, eone infuseeofaebh io fusii, o sarei stato sistis . tu factus esses , vel fuisses. tufossi, osare ii stato satio. ille factus esset, vel fuisset . queuo fuse, o DFebbe Italosatio. Et PluraI. cum nos facti essemus, vel fuissemus . eoneio fuse eosiacbenois simo , osaremmo stati furti. vos facti essetis, vel fuissetis, uui fuste, o sarem stati Diti. illi facti essent ι vel fuissent, quelliriusio, o Iarebbero stati futti. Fut cum cgo factus ero, vel fue
57쪽
ro, quando is sietro, a faro stato fatio . tu factus eris, vel sireris , tuserat , o sarai nato fano ille factus erit, vel fuerit, quellosia, o Drὰ stato fallo. Et plural. cum nos facti erimus , vel fuerimus, quando mi fremo , o saremo fiat alti, vos facti eritis, vel fueritis , voi 6arete, o sarete fiati niti. illi facti erint, vel fuerint, quellisoranno , osa annosatisatti . Infinit. modo temp. praes &Praei impers fieri , efer fat/o . Prael. pers, &plusq. pers factum esse, vel fuisse, esseresato fatio . Fut. factum iri, vel faciendum . dam, dum esse, douer eger fatio . Futur. nusto faciendum, dam , dum fuisse, aver Mutilo efersatio. Quot participia oriuntur ab hoc verbo neutro passivo p Duo. Quae Θ Praeteriti temporis, &Futuri . Da Praeteriti Θ Factus, fatio. Da Futuri Θ Faciendus, da esser fatis.
Emini. Indicat. modo temp. praes ,& Prael. Pers ego memi 3 ni, io mi ricordo, mi ricordat, e mi sono ricordato. tu me mi ni sti, tu ti ricorat, ii ricordassi, o tisi ricordato . ille memiis nit , quellos ricorda, si ricordo, οβὸ ricordato. Et plur. nos me minimus , no i et ricordiamo, et ricordammo, o ei flamo ricordati, vos memi nistis , voi vi ricordate, vi ricordase , o vi siete risord si . illi meminerunt, vel meminere, quelli si ricordam, si risorinda rono , o si sono ricordati . Prael. pers, & Plu' pers ego memineram , io mi ricorda , o mi ero ricordato. tu memineras, tu tiricordavi, o ti eri ricordato . ille meminerat, quelias ricordava. o eras risordare . Et plures. nos memineramus , noi ci ricorda Namo , o ci eravamo ricordati . vos memineratis, Mi vi risordais vare, o vi e vate risordati . illi meminerant, quelli serisor oano, o si erano ricordati. Fut. caret, manca . Imperativo modo tempore P raes caret, manea. Fut memento tu, ti ricorderat tu Et Plur mementote vos, riων derelevi voi. Optat. modo temp. Praes.& p t. impers & plusq. pers utinam ego meminissem.Dio υσυνοῦδε. eo' io mi risordas, o mistis ricordato. tu meminisses, tu ti Wi-eordassi, o tifus ricordato . ille meminisset, quelis Aricor me , o u e ricordato . Et plur. utinam nos meminissemus. Dio υσ- Iesse, cbe uoi ei ruord fimo, o et fossimo ricordati . vos meminissest iis,
58쪽
ris ot vi risordaste, o vi fasse rieor dati . illi memini sient, quem Micordassero , o si fero ricordati . Plaet. pers, &fut . ut nam meminerim , Dio voglia, che io mi r eo, di, o misia ricordato , tu meminetis, tu ti ricordi, o ti rieordato. ille meminerit, quellas Vieori , os a ricordato. Et plurat . utinam nos meminerimus. Dio voglia , che noi ci ricordiamo, o et Omo ricordati. vos memineritis , voi τι ricordiate, o vi flate ricordatι. illi meminerint, quelli si ricordino Isiano risordata. Subjunctivo modo tempore praes. & prael. pers cum ego meminerim, eoneiosae rebὸ io miricordi, o misia risordato. tu memineris, tu ti ricordi, o tisi ri-eordato. ille meminerit, quel si ricordi, o fissa ricordato . Eeplur. clim nos meminerimus. couetobsiaeosiache, nolet ricordia-mo , O ci mo ricordati . vos memineritis, voi vi ricordiate, o vi te rieordati . illi meminorint . quellis ricordino , o sisiano ria cordati . Prael. pers, plusq. pers cum ego meminissem , coucio fuscoseaebe io mi ricordas, mira i , o mi Lareῖ ricordato . tu
Plur. Cum nos meminissemus, concios secosaebe. ci rieqrdabsimo, ei sub o,ofareismo risordati . vos meninissetis, tot vi risord
Re , vi fuste, o vi orem rieordati . illi mςmininent, quein si ri- eo assero, si rassero, o si sarebbero ricordati. Futuro cum ego
meminero, quando is mi ricorderis, O mi Iaro rieordato . tu me mineris , tu ti ricorderat, o tisarai ricordato. ille meminerit, queLIo sericorderἄ, ossara ricordato . Et plur. eum nos memineri mus , quando noi ci ricorderemo, o cisaremo rieordati . vos me inmineritis , voi vi risorderere, o visarete ricordati . illi memine
rint , queui Fricorderanno, o si Dranuo risordati . Infinio modotem P. yraes prael. imp. pers, & plusq. pers meminisse , ei Marsio esser si ricordato Fut. caret, manea Non habet participia , non Ba partiesio . Sic flectuntur Novi, & odi . V Eibo impers temp. praes. Paenitet. Me paenitet, is mi pento. te Poenitet, tuti penti . illum paenitet, quello si pente . Et
Plur. nos paenitet, nsi ei pentiamo. vos paeniret, voi vipemite. ill o Paenitet, quellis Peutoa o. Praelamp. me Paenitebat, is mi pen-
59쪽
tiso. Praef. pers. me paenituit, io mipentii, o mἰ supentiso. PraedPlu'. pers. me poenituerat, is mi era sentito.Fut . me poenitebit, io mi pentiro Imp. modo temp p s. poeniteat te, pentiti tu . pce niteat illum, pentasqueID. Fut. caret, manca. Opi. modo temp. Praes,& prael imp .uti nam me poeniteret,Dio voleste,che io mipeu- ei. Prael perfutinam me poenituerit, Dio voelia,che io mi sapeum rito. Prael.plusq. pers utinam me poeni tui siet,Dio volesse,cbe io mi fusi pentiso. Fut. urinam me poeniteat, Dio voglia,che io mi penta. Subjunct. modo tomp. praes cum me paenitearit,eonei iaco lacbe tomi peuta. Pr t. imp. cum me poeniteret, eoncios secosiacbe io mi pentiis, o mi pentiret. Prael. pers cum me poenituerit,conctosa-
faebeio missa pentito. Prael. plusq, pers cum me poenituitne, eoncios se faebe is min*ῖo misarei pentito Fin.cum me poenituerit, quando is mi pentiro, o mi sarhpentito. Infin. modo temp. Praes.& prael. imp. poenitere , pertirs. Proet. pers, & piusq PerfPoenituisse, 6gersipentito .Fut. caret, manca .. Habet unum Pa ticipium , quod est poenitens . penitente , s stenteudosi.
DE PARTICIPIO. LEgens,quae pars est8 Participium est. Quare est Participium pQuia partem capit a Nomine, partem a Verbo, partem ab Miroque ; recipit enim a Nomine genera , & casus; a Verbo autem tempora, & fgnificationes ε, ab utroque numerum, & figuram . Participiis quot accidunt 8 Sex. Quae 3 Genus, casus , tempus, significatio, numerus, & figura . Cujus generis Legens y Masculini, vel Fceminini, vel Neutri . Quare Θ Quia sic Est illud, cui adhaeret. Cujus casus p Nominativi. Quare' Quia
in tali casu declinando reperitur. Cujus temporis 3 Praesentis, di Praeteriti imperfecti. Quare ' Quia omne Principium desinens in ans , vel in ens, Praesentis, & Praeteriti Imperfecti tem- Poris est. Cujus temporis Lectus J Praeteriti perfecti, & plusq. persecti . Quare ' Quia omne participium desinens intus, vel in xus, & unum in uus , quod est mortuus, prael. pers, & Plusq- Perfecti temporis est. Cujus temporis Lecturus, & Legendus 'Futuri. Quare 3 Quia omne participium desinen x in rus, &in due , futuri temPoris est. Cujus significationis Legens p
60쪽
Actium . Quare 3 Quia ab activo verbo venit, quod est Lego, Iegis , Cujus significationis Lectus p Passivae . Quare Quia a pansivo verbo venit, quod est Legoe, legeris. Cujus significationis Sedens p Ncurrati . ouare Θ Quia a neutro verbo venit, quod est Sedeo , sedes . Cujus lignificationis Hortans y Communis. Quare 3 Quia a communi verbo venit, quod est Hortor, hortaris. Cujus significationis Sequens y Dcponentis . Quare Θ Quia adeponenti verbo venit, quod est Sequor, sequeris . Cuius nume ri Legens y Singularis . Quare 3 Quia singulariter profertur .'Cuius numeri Legentes Θ Ρluralis. Quare Z quia pluraliter profertur.
Cujus figurae Legens ' Simplicis. Quare λ Quia simpliciter proinfertur . Cuius figurae Perlegens p Compositae. Quare. Z Quia nori per se componitur, sed a composito verbo derivatur, quod est illud P lego, perlegis. Τ ominat. hic, & haee, & hoc legens, PGino , Ia Donna, DL, ossa , che lene, o leneva . Genit. hujus legentis, deIP aomo , cte. Dat. huic jagenti , ali' uomo, Acc. hvuc , & hanc legentem, & hoc legens , Puomo , Oc. Voc. h legens, o uomo, - Αbl. ab hoc , & ab hac, & ab hoc legente, uel legenti, dasi' uo gno , M. Et plur. No nat. hi, & hae legentes, & haec legentia , gli uomini , . Gen. horum , & harum. & horum legentium , degli uomini, dic. Dat. his legentibus, agia uomini, ρος- Aec. hos, & has Iegentes , & haec legentia , gli uomini, cte. Vociso legentes, & b legentia , o uoisini , cte. Abl. ab his legentibus, dagia tiomini, o c. Nominat. lectus, lecta, lectum, P Uomo, D Donua, Ia eos
letta. Gen. lecti, lectae, lecti, deae uomo , cte. Dat. lecto . Iectae, lecto, am uomo , M. Accus. lectum , ic iam , lectum , ι'. uomo, oc. Voc. d lecte , d lecta , o lectum , o uomo, cte. Abiae. Iecto, a lecta , a lecto, δεν uomo , cte. Et plur. Nomin. lecti , lectae, lecta , gli uomini, D donne , is eose leue . Gen. lectorum , lectarum, lectorum , degli uomini, &c. Dat. lectis, agit uomeni,cte. Accusativo lectos, lectas, lecta , gli nomini, die. Vocativo
o lecti, o Iectae, o lecta, o nomini, επς. Ablat. a lectis, desti Momini, dic.
