Grammatica Chaldaea et Syra Immanuelis Tremellij, theologiae doctoris et professoris in schola Heidelbergensi

발행: 1569년

분량: 173페이지

출처: archive.org

분류: 어학

61쪽

66 . . GRAMMATICA

Imperativus.

62쪽

turum.

Pluris

63쪽

Participium L

Imperativus.

64쪽

obseruandum , quaedam esse persecta verba, quae eadem ratione in hac coniugatione inflectuntur , suntque prasertim illa quae primam & tertiam radicalem similem habent,ut, G. a quo ri, Ma Io in nul, a quo abisti, odi i .in paraphrasi Hieros& diu ,a quo

III C ONIUGATIO.

In hac coniugatione Chaldaei & Syri mediam radi calem deficientem,non,ut Hebnei,in sequeti litera, sed in praecedente per dagesch supplet, ad quam etiam abiectat literae vocalem remittunt. In verbis autem quorum prima est gutturalis, ac ideo expers punctuli dagesch, solent Chaldaei in eius locum literam Nun substituere, & radicalibus praeponere: ut exempla quae afferimus ostendunt. Praeteritum.

65쪽

Participium prius.

Participium posterius.

Imperativum

66쪽

Foema

Foema

DE QUIESCENTIBUS

in principio.

Continet hic ordo verba incipientia ab M& ea incipientia a Iod quae ipsum abiectum per Ageschnon supplent Nos de utrisque paradigma ordine subiicimus.

INCIPIENTIA AB N.

67쪽

Participium L

sarii. Syre etiam,vi

Participium I L.

. Infinitium.

68쪽

cRALDAEA ET SYRA.

Imperativus.

m. paraphr.vt mn ,& ut suo Psal s. Syre etiam interdum cum pleonasmo,

a man. Syre dc , NI 3 l IlVariatur vocalis sub secunda radicali in suturo, tam Syris quam Chaldaeis, ut in imperativo. D. iii.

69쪽

Hoc passivit .scu t Chaldaeis, ita etiam pleruque Syris a sorma persectorum non differt. interdum tamen Syris eatenus a persectis discedit,quaten' ex gemino scheira Zere constant quod literaen subiici ut, ut post ipsum H quiescat, sicut in paradigmate in quo primas tantum Voces proponimus, apparet. Traeteritum.

Participium.

Infiniitiuus.

Dperatinus.

CONIUGATIO II. HAE C coniugatio pcrfectum ordinem bt dictum

es'imitatur, ut paradigma subiicere opus non sit. Hoc latum in ea obseruandu.quod Syri in illis verbi vocibus quae praefixa aliqualitera sormantur, prima radicate abiicere.& eius vocalc ad praefixa reiicere solci, ut ab N ' pro Ut,dicut et ' , Matth. s. sic ibide pro LN 'la', quod Si paraphrastae interdu faciut, ut ,' pro 'N', Iob. 22. Quin &Hebraeos quoque aliquando id facere multa Scripturae exempla docent.

IN hac coiugatione N in a mutatur ta Syris qua Chalia datis: hoc tame differunt,quod Chaldaeis comuniter sub cholem quiescat, Syris vero post pathach proferatur. Quum enim cholem careant, resoluunt ipsum in pathach sequente i mobili.

70쪽

Frateritum.

NNI. Syre man,& ita in reliquis

Participium prius.

Tarticipium posterius.

SEARCH

MENU NAVIGATION