장음표시 사용
151쪽
na in ius, imper , partio Ita in imper et partie. Formare iis Passivo.
152쪽
I i ab initio quiescens adsciscit, vel VPro Schwa composito vibrammun et Chaldaeorum, ita labor I et 1mper acti et Pare pass. LI. confS. I. V. b. II. Imaor. II. et infiniti in formae'. ' rum ob vocalem literae praesemativae prima rad. non amplius indiget vocali, Saepe tamen iam limterae praeformativae mutatur in Q. Chaldaeo rum vero Schwa compositum Sub N prima ad coalescit cum vocali sit praeformativae, imo, non raro, in 1. PerS. Sing fere semper, in Vmmeatur quod' tamen saepe abiicitur. Prim, rad mi in . Pers sing. or. II. cum praeformativa R,
III. In passivo f. I. i suam vocabem remittit in praecedentem 2 velis Luna cum vocali expui gitur, et D e geminatur IV. In forma II. et et pass. potest et, pungi, quoties praefigitur litera vel syllaba, inquam deinde redit vocalis expuncta B, i, quae liter porro compensatur in Passivo per gemina
153쪽
3a. IL DE EISI MEDIAE dux curamuraia res V. In utraque voce III et IV formae, im latur inras, nonnunquam in V a. ue pertinet formae quartae Hebraeorum responciens: VTV,
tur, quoties in medio vocis haberet vocalem, quam Po
tius remittit in , ut in i pro cilia . . e. pro Uiae,
s. 32. u. DE VERBIS MEDIAE RADIC G TURALIS. De chaldaicis diximus S l. Syrorum sola iterum verba mediae ad I subeunt iraegularitates, easque tantum paucaS.LI vocalem suam remittit in praecedentem literam, id quod obtine in forma aci et PasS.,
et in f in , ut mi bonis fuit, 'apere V petat Raabibetitus est, abstinuit, et ; in imose egit, offlixit c tam bene saeue V Conf
B. In passivo forma I. vel saepe invenitur ne Subet, vel per vitium , ipsa simili pryniintia-
154쪽
xa L s. m. DE ERRI TERT AEAD GUTTURALIS lione ortum, et longiori consuetuisne mutirma- sum, i aut ante primam radiet ponitur, amplane
aliud i primae radicali praefigitur, unde quatuor sunt formae: Misi invii, unetia, ama III. In forma u. acti et pass. vel manet i, vel plerumque mutatur ius, ut 'acta inquiritiosae, est; m 8 armi paratu fuit Inehaldaicis etiam nonnullis N in mutatur, ut nil reliquu Gen. lo 12. a rad. 'NT . s. n. m. DE VERBIS TERNAE RADIC. GUTTURALIS.
De chaldaicis porro diximus S. 1. Praecipue de Phalain furtivo sub tertia rad. ut m= et Verba tertiae rad. Meph ad seramdam classem pertinent, S. q. exceptis tribus L eon mlattinere, Maeontaminaruit, et ij, foedavit, quom
155쪽
SECUNDA CLASSIS I DE VERBIS IMAE RAD. r. SEU DE VERBIS: -lix More IIebraeorum in imperativo, or Is erint tam era et in finem m. integra inmexpungitur, quod Nun Chaldaei per agesin fori ein media rad. aut haec si fuerit gutturalis vel Resch, per longam vocalem sub tera Prahis mativa vel characteristica solent compensare; quod ipsin saepe tamen, ut nebraei, negligunt Syri autem Dagese forti quippe destituti, nihil surustituunt Exempla praebeat per vim exivit.
Saepe vero sin manet, in verbis praecipue medide ad Ile, a quiescentis, aut geminatae, Nota vitam ascendi verbum est defectivum, erone senius Lehrgebgude . s. v. s. iis, S uo, atque illasssoxiones renomalas habet bae obsole via, ut suaso
156쪽
--ri, vitium int, et Vocalis L sub secunda rad. in amperativor i ta neminem turbet, nam inprimis haec verba primae rad. Nun amant in oristo II et imperativo sub secunda ad apud Syros vi aut m nt: Eata Emaur. B., D imperi, ut apud Chaldaeos omnes fere
SEU DR VERBIS: O , . Plurima horum verborum, ut in hebraica Erigua, Suut Proprie ae QD, seu Primae rad. o, quae liter autem ab initio verbi pro ratione, ebraeis et Aramaeis singulari, qui in universum Lo ab initio alicujus vocis non amant , fere semper in ta mutatura id quod testatitur 'Arabes, qui soli verba dimetas et forma et Pronuntiatione diversa discernunt. Idem conii mant illorum, et hebraicorum, et aramaicorum, verborum propriera m derivata et flexiones, in quibus non raro prima radicalis L iterum ad- Paret v. c. in tota Iu et in forma.
Praemittimus paradigma Chebr. , sedarab Osiri, genuit et verit, cui nece
sarias observationes subjungemuiu
157쪽
et I p. additus est et Imp. comburius est.
158쪽
vocalem ira, S. TV , , id quod sit in orisio L, imperta pare iii et in integra pass. voce forismae', in qua vero eremittitur in praecedentem L Sic remittitur etiam in praefixas: , O vim, utriam uel bismis ita cons. g. by To infExeipitur unicum di dedit euius in visi haberet vocalem , equitatur, et vosalis transfertur in , it pro metia dedit, tam dediisti, metia dederunt, cet. manet ergo in oram dedit illa, iam a dedis cet. In passivo quoque manet iam tali
II. In imperativo forma I. chaldaico, ut in hebraico, ' abiicitur, id quod sequimini tria lanis tum verba syriaca ta ei ad , quorum imperatim est d, tam , tam . II. In Infinitivo et aor. II. f. L cliadaico vel '. manet , et tunc quiescit plerumque in praecedentegere, rartas in Segol , aut in Chirth, vel ' aia jicitur, sed compensatur vel per gere sub litera
159쪽
occurrunt aliae adhue leviores nomanae an punctisa . u. ehaldines, ut i mi more hebra eo x Dan. o.
F. 62. lis. g. Ei, ut aequiram, Duo tantum verba ima Os et ileos semper abjiciunt in inisor. II et infinitivo Secunda radicalis apud Syros Maor L amat m, et in or v. a imPer. C lv. Secunda formas prorsus est regularis, sed an tota III forma more inbraeorum in mutatur in is, sicque conveniunt haec verba vim verbis primae radic Aleph, S. I. V. Pro haldaica saepe occurrit etiam hebrate forma miri, ' ,
Nota. Mutatur ebo ris in Lo, quia prima radiealia sere omnium verborum hujus elassis est proprie ros ut ex at spondentibus verbis arabidis intelligitur, cons piam cramm. habe. s. edit. v. singi. at imoium Inim s. inui tarinax -
160쪽
Ilaec verba comprehendunt mmul verba mediae ' a quimcensus, seu v .. . quae Mili verum Arabes certis legibus et significatione distinguunt, .set Media iam l. ' o nonnullorum verborum Semper est mina, inprimis, quorum tertia rad. est
