Joannis Jahn ... Elementa Aramaicae, seu, Chaldaeo-Syriacae linguae

발행: 1820년

분량: 254페이지

출처: archive.org

분류: 어학

141쪽

vi cante unixa clausa manet, ante ,

reliqua suffixa, accedunt vero illa suli, eaque saepe in S. Persona semper, sub ara expressa uagoa mutatvr in I a. Idem, mutatis, tandis, valet de reliquis personis numeri sin

laris, In Pers. Plur masc.

oecident me

i. m.

illos

illas

Chaldaeorum p ne manet, geminato tamen fere semper a b a Paragogicum, quod plerumque interseritur. Idem valet de reliquis Personis numeri pluralis. Syrorum et bita etiam manet , sed accedunt susExarari C.

142쪽

occide me ad vii

- illum

illam

illos

- illum

illam

illo

illas

143쪽

i Pers plum foem. occidite me sed foem. ca1., illum iam SQ DChaldaeorum: Di , mi , 'A p foem plurearet vel plerumque manet, vel a Parag. inter serto, mutatur in up et a dilapi Syrorum da manet, sed accedunt suffixa

primae pers sing. et Pim . Sub a. q. tertiae Permmas: sing. sub V, et tertiae pers foem sing. subra. 2 indicatae . mutatur hiata,viis, et adnectuntur suffixa sub b rarius tamen occurrit, v. c. Iob. , Ii-

144쪽

Infinitivis, Chaldaeorum accedunt sustixa vel verborum subia, rit, a tamen Parag. Saepe in-

145쪽

CUM SUFFIXIS. illi

vel eum a paras uadit ip*, et , vel Sunixa nominum iuxta paradigma et mas: ut *pra, cet. In reliquis formis terminatiorem mutatur iram , et innixa sub a adnectuntur, ut di , sor. II. Syrorum infinitivi tanquam substa'tiva sequut tur paradigmatae iusdem formae, initia tivus eroo I formae equitur Parad. II maset, et infinitivi reliquarum forniarum sequuntur parad. 2 foem. , ter natione et mutata in eo , ut siet gavisor. II.

Nota a Participia utriusque dialecti et haberit nominum suffixa, et sequuntur illa nominum paradigniata, ad quae pro formis suis Pertinent, a Syriacorum verborum personis, imo exeuntibus, etiam , sed rartu Paragogicum additur, quo facto suli

D. ME VERBIS PLURIUM LITERARUM. . , verba quatuor vel quinque literarunt oriuntur L is ita aliqua litera servili vel ab initio vel in medio vel in fine verbi trium literarum.

' Hanc quoque doctrinam, eradita non minus, quam utili dia- Motorum collatione instituta, sulcherrime illustrat Clar. Dr. Gesenta in opere Lehrgebaudem s. m. Ersto Reylage, S. Mi Plurima hae de re eo legit exempla Agreuma res Diiola Siriaea Lundacidio P. 33 -- .

II a

146쪽

verba, praefixa us ab initio, inter forma pusitatissimas quarto loco retulimus, config. g. Not. in sine, P. Tq.

147쪽

monilibus nuda fuit mulier.5. In fine sustixa litera et ut sciam, domeniatim , familiarem fecit, aceto similiariter sua est; miamet fremit, in D expandit; cao Z inferiorem secit, ubjecie a ood, tib insta. . Quid bina, cutit, principem serit, 'caput d et dominatus est, a tala dominum B. Gemincitis una vel duabus teris verbi trium iterarura, inprimis verborum mediae radic. geminatae utriusque dialecti, et syriacorum, diaeta quiescentis, ergoa una radicalium geminata, ut 'a larem'ia r

148쪽

i DE VERBIS PLURIUM LITERARUM.

motus suit, cet. III. Nonnulla ex duobis verbis, iterarum fere earundem, videntur esse composita, ut:

Hirtarcham conatutae; -- κοιτατορ ειν , Prae' dic it, cet. Flexio omnium convenit cum flexione forinae Iv. significatio vero plerumque est transitivari ut formarum II ILLIV., non raro tamen intransutiva et eadem cum verbo trilitem, sed tunc saepe intensiva.

149쪽

s M. DB inmoria BIUM VNinon I finis1οm. 3DE IRREGULARIUM VERBORUM DIVISIONE. Postvimus divisi em, , auditorium amri miliarem, ex Gramm hebr Ioann. Iata, In edit. S. S. P. 2 gr. Imbebimus itaque tres classes irregularium verborum, quorum primae elamis tria Buni genera, quatenus Prima vel Securida vel te tia radicalium est gutturalis quae tamen verba non tantiis vocalium mutationibus sunt obnoxia, sed liseram quoque non raro abiiciunt instar vera horum secundo classis, quae in quibusdam n xionibus vel abiici taliteram, vel cum aliave mutant, vel in quietem redigunt, et quorum sex sunt genera; unum genus abiicit vel permutat ut . timam ad mi, ' nebraeorum); duo genera Permutant vel abiiciunt primam radie. . si fuerit vel , tria vel perinutant, vel abiiciunt, vel in quietem redigunt secundam rad , si fueriti O aut quiescens, aut geminata, seu 2 et S. rad eadem, Ad tertiam classem referuntur, quae duplicem habent irregularitatem sequuntur it que regulas verborum primae et secundae classis.

Nota A paradigmate prisco md prima radicialis ver- horum .in universum dicitur , secundas, tertias; unde

150쪽

rmi PRIMA LASSIM ipsa verba irregularia oreviori modo notari solent i s o, solui.Q. verba primae radicalisit, , ,r, Porret verba: b, p, P, i. e. secundae rad. , ' vel geminatio deniquo verba ira, fibi, L e temta radiualis f. 31. PA A LASSIS: I. DE VERBIS PRIMAE BAD GUTTURALIS. In universum sub gutturali prima, secunda vo' tertia verborum etatam rum, moreinebraebitum, pro simplici Schwa ponitur compositum; praeterea Dagesin forte , quod respuunt literae gutturales, compensatur Per vocalem longam d nique non raro Phalain furtivum sub S. radicali occurrit multae tamen aliae in eiusmodi verbis chaldaicis locum habent anomaliae, cons. S. T. I. Apud bros irregularia sunt sola verba Priamae ad i sed chaldaicis quoque primae ad N quaedam sunt singularia, quae omnia sequem docet paradigma Forma L in Activo.

SEARCH

MENU NAVIGATION