Joannis Jahn ... Elementa Aramaicae, seu, Chaldaeo-Syriacae linguae

발행: 1820년

분량: 254페이지

출처: archive.org

분류: 어학

162쪽

comPensatur in imper elisor. II. mutatur in quiis ien , et in masc. sing. participii ara.

164쪽

qerbisnmediae Lo Flescentis minime certis legibus et significatione, ut a,ud Arstes, distim

165쪽

Ruuntur permutantur iraque inter se, et communem sequuntur inruonem, confri bis peri, paucis exceptis v prae in novim in temporibus formae in omnibus personis conservunt, nimirum rara, a d, etiam a d , tam coia, in solo or. I. et V er et vi , Rino, Nisaea in solo imperativo et apr. II In reliquarum formarum flexionii iis, iuvarebus V verborum rata in ' ita mutatur, homum verborum ' a manere, sporue telligitur

de VII. a. ixit propria sibi nonialia Cias eiscit, quoties, Praeformativa praefixa, V a non habet voca-dem, ut Insmit, Paxtio Ami. N V, Dan. , y; infi

sis,

166쪽

ι DE Musis MEDO AD GEM TAE. v. DE TE BIS IL IRAE RAD GEMNATAE, L E. 2UAE Ec-- ET TERTIAM D. HABENT EANDRM, EU DE VERBIS: sit c Verba aramaica secundae et tertiae ad Neph, et chaldaica etiam secundae, tertiae ri, conei, o IV. , sequuntur legem verborum illimae Aleph, quare, sequentem classem sunt refe- endae Reliquorum autem huius classis verborum

singularia exhibet sequens paradigma: in pro: i contristit.

es i. c. in

Aor. v. d. m. m.

167쪽

Aor. I. S. m.

mvis

l. e.

a ae

a Imp. a. m.

Infinitiv.

. a.

Verba naque huius classis in universum saepe ejiviunt mediam radicalem seu priorem literarum geminatarum, et vocalem mediae expuuctae remittunt in primam radicatem, id quod fiti In prima forma, excepto participio activo Chaldaeorum, et passivoidii Aramaeorum , inlota-tertia et varia somnia. Syri ob defectum ui agesin literam expunctam non compensant; aldaei vexo compensant illam per Dagesin forte vel in tertia rad. , si habet vocalem, nec tamen praecedit litera praeformativa, sic in et sing.Sem. 5. Plur mase et foem. et t. Sing aoristia, in et sing foem. et 2 plar masc. imperativi); vel

168쪽

illam compensant in primariniet, quoties illi Pra eedit praeformativa, (5ic in infin elisor. d. formae I. et in ista tertia form3 . Ubi denique nec tertiarad. vocalem habet, Nec liter praelarinativa praecedit, nulla sit compensatiο, sic in Sising mas in t tota sing et pluria eum l. plumboristit, et in et sing masc. et a plur foem imperativi formae Ib. n participio act f. L Syri pro media expuncta interserunt i, quod promvitiatur ut S. V.

Nota , . Prima radic si fuerit gutturalis, vel , manet haec simpliciter, quia geminari nequit, ut V m ini. f. Lasn finiastrisaute, saepe vero vocalis praecedens tunc est

Ionga, ut V Irri imper ni Tl intravit, Dan a, et . vel a Linseritur, eonta 3. V., ut Alra vel pare pro et Easdam irregularitates, de quihus n. i. hujus si di onus, habet III et in forma, et et pass- ut da prata uiri fui uberiora itaque harum lamnarum exe--γla in paradigmate adterre, supervacaneum duxim M.

II. Pa Sivum forma I. est remure , ut: portae Itali Chaldaei tamen mediam rast, nomnunquam expunctam , per agesin forte in pompensant, ut Ops R.

169쪽

Verba aramaica tertia rastrici vel non ro comprehendunt hebraica tertiae radic.nrii eo et' a Let, ac rabica tertiae rad. a , .s, . Aramaei ergo in unicam classem verborum: hi II confundunt duplae einruebra Orum classem verborum et ri , et triplicem Arabum asset verborim I es, d. est, Rei autem, medias si via progressi, in urbis id retinuerunt quidem Arabum verba s, sed dubplicem Arabuin classem verborum, et a paritera unam conieceritis classem verborum ti . Nemillustrarit exempla:

Aram

170쪽

Forma I. In Aetiue O. Sing mur. Sing. Plur. oecurrit etiam altera forma, ininus usitatar

eonum

SEARCH

MENU NAVIGATION